
Vintage Grille Glass Shade Lampshade Waterproof Fence Post Lights
Minimalist design, retro vibe, and powerful performance. It seems too good to be true for a light to have all these, right? But this amazing vintage glass shade column post pillar lamp has such qualities. If you want a foolproof idea to decorate your garden, patio, or walkway, this light is there to solve your problem. Its glass has a unique pattern that shows attention to detail and next-level commitment with exquisite workmanship. Get this timeless light if you don't like a lot of experiments with funky or unconventional designs.
-
Strong water resistance: You can feel free to use it in rain, wind, or other harsh conditions
-
Wide lighting: It can easily illuminate a large space around it with its warm light
-
Saves electricity:Not only reduce your bill with solar but is also good for the environment.
DETAILS
| Product Name: | Outdoor Waterproof Fence Post Lights |
| Style: | Retro, Modern, Nordic |
| Lamp Color: | Brown |
| Material: | Die-cast Aluminum, Glass |
| Color Temperature: | Hardwired: Warm White(3000K) Solar: 3 Color Modes (3000K/4500K/6000K) + Red |
| Light Source: | Solar: LED Lamp Beads Hardwired: E27 LED Bulbs(Replaceable) |
| Waterproof: | IP55 |
| Power Source: | Hardwired or Solar |
| Control Mode: | Hardwired: Wall Switch Solar: Remote Control |
| Dimmable: | Hardwired: No Solar: Yes |
| Voltage: | 110V |
| Craft: | Die Casting, Polishing |
| Applicable Space: | 10sq ft - 16sq ft |
| Applicable Scene: | Garden, Park, Fence, Gate, Balcony, Commercial Area Lighting, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Option 1: | |
| Weight: 8.81lb | |
| Size: 9'' Length x 9'' Width x 20'' Height | |
| Mounting Base: 7.87" Lengthx7.87" Width | |
| Mounting Hole: 6.3" Lengthx6.3" Width | |
| Option 2: | |
| Weight: 13.22lb | |
| Size: 13'' Length x 13'' Width x 27'' Height | |
| Mounting Base: 10.63" Lengthx10.63" Width | |
| Mounting Hole: 9.45" Lengthx9.45" Width |
Original: $190.99
-70%$190.99
$57.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Minimalist design, retro vibe, and powerful performance. It seems too good to be true for a light to have all these, right? But this amazing vintage glass shade column post pillar lamp has such qualities. If you want a foolproof idea to decorate your garden, patio, or walkway, this light is there to solve your problem. Its glass has a unique pattern that shows attention to detail and next-level commitment with exquisite workmanship. Get this timeless light if you don't like a lot of experiments with funky or unconventional designs.
-
Strong water resistance: You can feel free to use it in rain, wind, or other harsh conditions
-
Wide lighting: It can easily illuminate a large space around it with its warm light
-
Saves electricity:Not only reduce your bill with solar but is also good for the environment.
DETAILS
| Product Name: | Outdoor Waterproof Fence Post Lights |
| Style: | Retro, Modern, Nordic |
| Lamp Color: | Brown |
| Material: | Die-cast Aluminum, Glass |
| Color Temperature: | Hardwired: Warm White(3000K) Solar: 3 Color Modes (3000K/4500K/6000K) + Red |
| Light Source: | Solar: LED Lamp Beads Hardwired: E27 LED Bulbs(Replaceable) |
| Waterproof: | IP55 |
| Power Source: | Hardwired or Solar |
| Control Mode: | Hardwired: Wall Switch Solar: Remote Control |
| Dimmable: | Hardwired: No Solar: Yes |
| Voltage: | 110V |
| Craft: | Die Casting, Polishing |
| Applicable Space: | 10sq ft - 16sq ft |
| Applicable Scene: | Garden, Park, Fence, Gate, Balcony, Commercial Area Lighting, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Option 1: | |
| Weight: 8.81lb | |
| Size: 9'' Length x 9'' Width x 20'' Height | |
| Mounting Base: 7.87" Lengthx7.87" Width | |
| Mounting Hole: 6.3" Lengthx6.3" Width | |
| Option 2: | |
| Weight: 13.22lb | |
| Size: 13'' Length x 13'' Width x 27'' Height | |
| Mounting Base: 10.63" Lengthx10.63" Width | |
| Mounting Hole: 9.45" Lengthx9.45" Width |



