Square Waterproof Aluminum Black Retro Outdoor Lawn Lights
ON/OFF
Remote
Solar
Dimmer
Timer
- This solar powered outdoor lights illuminate the pathway in the dark and provide warmth and exquisite lighting for the garden and patio. During the daytime, quality and elegant solar lights better decorate your courtyard, terrace, garden and flower beds.
- Solar pathway lights are waterproof. Don't need to worry about rain, snow, frost, or sleet. And the die-casting aluminum structure provides the longer service life for this LED outdoor light.
DETAILS
| Product Name: | Outdoor Waterproof Lawn Lights |
| Style: | Retro, Modern, Nordic |
| Lamp Color: | Black |
| Material: | Die Casting Aluminum |
| Light Source: | Hardwired: E27 LED Bulbs (Replaceable) Solar: 24V E27 Low Voltage LED Bulbs |
| Color Temperature: | Warm White (3000K) |
| Waterproof: | IP23 |
| Voltage: | 110-220V |
| Power Supply: | Hardwired or Solar |
| Note: | There are 2 options--hardwired and solar for you to choose. |
| Craft: | Polishing |
| Features: | Waterproof, Rust Proof, High Temperature Resistance |
| Applicable Scene: | Garden, Villa, Corridor, Lawn, Places Direct Sunlight, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: 6.61lb | |
| Size: 7.5'' Width x 7.5'' Depth x 31.5'' Height | |
| Base Size: 7.87" Width |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
ON/OFF
Remote
Solar
Dimmer
Timer
- This solar powered outdoor lights illuminate the pathway in the dark and provide warmth and exquisite lighting for the garden and patio. During the daytime, quality and elegant solar lights better decorate your courtyard, terrace, garden and flower beds.
- Solar pathway lights are waterproof. Don't need to worry about rain, snow, frost, or sleet. And the die-casting aluminum structure provides the longer service life for this LED outdoor light.
DETAILS
| Product Name: | Outdoor Waterproof Lawn Lights |
| Style: | Retro, Modern, Nordic |
| Lamp Color: | Black |
| Material: | Die Casting Aluminum |
| Light Source: | Hardwired: E27 LED Bulbs (Replaceable) Solar: 24V E27 Low Voltage LED Bulbs |
| Color Temperature: | Warm White (3000K) |
| Waterproof: | IP23 |
| Voltage: | 110-220V |
| Power Supply: | Hardwired or Solar |
| Note: | There are 2 options--hardwired and solar for you to choose. |
| Craft: | Polishing |
| Features: | Waterproof, Rust Proof, High Temperature Resistance |
| Applicable Scene: | Garden, Villa, Corridor, Lawn, Places Direct Sunlight, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: 6.61lb | |
| Size: 7.5'' Width x 7.5'' Depth x 31.5'' Height | |
| Base Size: 7.87" Width |





