
Square Hollow Frame Waterproof LED Courtyard Post Cap Light
Are you bored of simple traditional lights and want something futuristic, modern, and creative This beautiful square hollow frame post cap solar light is a must-have for you. Its unique hollow design gives it an eye-catching look and makes it very noticeable. It's a perfect mix of simplicity and creativity. This high-color rendering light is perfect for your garden, lawn, fence, park, backyard, or other places. You can install it on any flat surface if you don't want to install it on a post. It will ensure that you enter or leave your home with a smile.
- Great material: The high-quality, sturdy, stainless steel material does not deform or catch rust easily and ensures long life
- Easy to install: You can easily install and mount it on any flat surface and decorate any outdoor landscape
- Timeless design: This simple yet attractive design won't go out of trend easily. It is timeless.
DETAILS
| Lamp Color: | Black |
| Material: | Stainless Steel, Acrylic |
| Waterproof: | IP54 |
| Light Source: |
Hardwired- LED 8W Solar Energy- LED 4W |
| Color Rendering Index: | Ra>80 |
| Color Temperature: | Warm White (3000K) |
| Voltage: | 110V |
| Power Supply: | Hardwired or Solar |
| Note: | There are 2 options--hardwired and solar for you to choose. |
| Applicable Space: | 54 sq ft - 108 sq ft |
| Applicable Scene: | Villa, Park, Garden |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Option 1: | |
| Weight: 4.41lb | |
| Size: 9.8'' Width x 9.8'' Depth x 10.6'' Height | |
| Option 2: | |
| Weight: 6.61lb | |
| Size: 11.8'' Width x 11.8'' Depth x 12.6'' Height | |
| Option 3: | |
| Weight: 8.81lb | |
| Size: 15.7'' Width x 15.7'' Depth x 16.5'' Height |
Original: $231.99
-70%$231.99
$69.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Are you bored of simple traditional lights and want something futuristic, modern, and creative This beautiful square hollow frame post cap solar light is a must-have for you. Its unique hollow design gives it an eye-catching look and makes it very noticeable. It's a perfect mix of simplicity and creativity. This high-color rendering light is perfect for your garden, lawn, fence, park, backyard, or other places. You can install it on any flat surface if you don't want to install it on a post. It will ensure that you enter or leave your home with a smile.
- Great material: The high-quality, sturdy, stainless steel material does not deform or catch rust easily and ensures long life
- Easy to install: You can easily install and mount it on any flat surface and decorate any outdoor landscape
- Timeless design: This simple yet attractive design won't go out of trend easily. It is timeless.
DETAILS
| Lamp Color: | Black |
| Material: | Stainless Steel, Acrylic |
| Waterproof: | IP54 |
| Light Source: |
Hardwired- LED 8W Solar Energy- LED 4W |
| Color Rendering Index: | Ra>80 |
| Color Temperature: | Warm White (3000K) |
| Voltage: | 110V |
| Power Supply: | Hardwired or Solar |
| Note: | There are 2 options--hardwired and solar for you to choose. |
| Applicable Space: | 54 sq ft - 108 sq ft |
| Applicable Scene: | Villa, Park, Garden |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Option 1: | |
| Weight: 4.41lb | |
| Size: 9.8'' Width x 9.8'' Depth x 10.6'' Height | |
| Option 2: | |
| Weight: 6.61lb | |
| Size: 11.8'' Width x 11.8'' Depth x 12.6'' Height | |
| Option 3: | |
| Weight: 8.81lb | |
| Size: 15.7'' Width x 15.7'' Depth x 16.5'' Height |



