Retro Pavilion Shape Waterproof LED Fence Post Cap Lights
This amazing retro fence post light is the perfect mix of elgance and practicality. It features a unique vintage design without which any exterior will look incomplete. It produces a soft and warm light that can create a cozy and inviting atmosphere. During the day, it looks like a piece of art. Moreover, it offers unmatched convenience. It can get automatically get solar charged during the day and turn on at night.
-
Efficient solar panels: Its mini solar panels are efficient enough to charge quickly
-
IP65 waterproof: Rain, snow, or harsh weather won't affect its performance much
-
Long battery life:It can be a reliable source of light, and it won't let you down
DETAILS
| Product Name: | Fence Post Lights |
| Style: | Modern |
| Lamp Color: | Black, Bronze |
| Material: | Die-cast Aluminum, Glass |
| Light Source: | Solar: LED Lamp Beads Hardwired: E27 LED Bulbs(Replaceable) |
| Craft: | Polishing |
| Waterproof: | IP65 |
| Power Supply: | Hardwired or Solar |
| Solar Working Time: | Charge for 4-6 Hours and Light Up All Night |
| Solar Battery: | 3.7V 2500mah |
| Solar Panel: | 2W |
| Applicable Space: | 54 sq ft - 161 sq ft |
| Applicable Scene: | Villa, Lawn, Garden, Outdoor |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| S: | |
| Weight: 5.51lb | |
| Size: 7'' Width x 7'' Depth x 13.78'' Height | |
| L: | |
| Weight: 6.61lb | |
| Size: 9.1'' Width x 9.1'' Depth x 16.9'' Height |
Original: $159.99
-70%$159.99
$48.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This amazing retro fence post light is the perfect mix of elgance and practicality. It features a unique vintage design without which any exterior will look incomplete. It produces a soft and warm light that can create a cozy and inviting atmosphere. During the day, it looks like a piece of art. Moreover, it offers unmatched convenience. It can get automatically get solar charged during the day and turn on at night.
-
Efficient solar panels: Its mini solar panels are efficient enough to charge quickly
-
IP65 waterproof: Rain, snow, or harsh weather won't affect its performance much
-
Long battery life:It can be a reliable source of light, and it won't let you down
DETAILS
| Product Name: | Fence Post Lights |
| Style: | Modern |
| Lamp Color: | Black, Bronze |
| Material: | Die-cast Aluminum, Glass |
| Light Source: | Solar: LED Lamp Beads Hardwired: E27 LED Bulbs(Replaceable) |
| Craft: | Polishing |
| Waterproof: | IP65 |
| Power Supply: | Hardwired or Solar |
| Solar Working Time: | Charge for 4-6 Hours and Light Up All Night |
| Solar Battery: | 3.7V 2500mah |
| Solar Panel: | 2W |
| Applicable Space: | 54 sq ft - 161 sq ft |
| Applicable Scene: | Villa, Lawn, Garden, Outdoor |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| S: | |
| Weight: 5.51lb | |
| Size: 7'' Width x 7'' Depth x 13.78'' Height | |
| L: | |
| Weight: 6.61lb | |
| Size: 9.1'' Width x 9.1'' Depth x 16.9'' Height |





