Square Cube Metal Striped LED Waterproof Black Fence Post Light
Convert the fence post pillars of your garden, backyard, or walkway into the most noticeable features of your exterior. These amazing square metal striped fence post lights can help you do just that. It will look as if a precious piece of jewelry is placed on each pillar. The striped design of this amazing light persuades you to keep looking at it and admire its beauty. You will surely fall in love with them if you are a fan of modern designs.
-
Energy saving: Feel free to amp up your atmosphere with this energy-saving and efficient light
-
Waterproof: Top-notch waterproof performance keeps it safe from rain and snow.
-
Durable: Features high-quality material that ensures long life and durability.
DETAILS
| Product Name: | Fence Post Lights |
| Style: | Retro, Modern, Nordic |
| Lamp Color: | Black |
| Material: | Stainless Steel, Tempered Glass |
| Light Source: | LED |
| Color Temperature: | Warm White (3000K) |
| Color Rendering Index: | Ra>80 |
| Waterproof: | IP65 |
| Power Source: | Hardwired or Solar |
| Voltage: | 110-220V |
| Craft: | Polishing |
| Applicable Scene: | Garden, Lawn, Gate Post, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Option 1: | |
| Weight: 3.31lb | |
| Size: 7.8'' Width x 7.8'' Depth x 3.9'' Height | |
| Option 2: | |
| Weight: 5.51lb | |
| Size: 11.8'' Width x 11.8'' Depth x 5.9'' Height | |
| Option 3: | |
| Weight: 8.81lb | |
| Size: 15.7'' Width x 15.7'' Depth x 7.9'' Height | |
| Option 4: | |
| Weight: 15.43lb | |
| Size: 19.7'' Width x 19.7'' Depth x 13.8'' Height |
Original: $244.99
-70%$244.99
$73.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Convert the fence post pillars of your garden, backyard, or walkway into the most noticeable features of your exterior. These amazing square metal striped fence post lights can help you do just that. It will look as if a precious piece of jewelry is placed on each pillar. The striped design of this amazing light persuades you to keep looking at it and admire its beauty. You will surely fall in love with them if you are a fan of modern designs.
-
Energy saving: Feel free to amp up your atmosphere with this energy-saving and efficient light
-
Waterproof: Top-notch waterproof performance keeps it safe from rain and snow.
-
Durable: Features high-quality material that ensures long life and durability.
DETAILS
| Product Name: | Fence Post Lights |
| Style: | Retro, Modern, Nordic |
| Lamp Color: | Black |
| Material: | Stainless Steel, Tempered Glass |
| Light Source: | LED |
| Color Temperature: | Warm White (3000K) |
| Color Rendering Index: | Ra>80 |
| Waterproof: | IP65 |
| Power Source: | Hardwired or Solar |
| Voltage: | 110-220V |
| Craft: | Polishing |
| Applicable Scene: | Garden, Lawn, Gate Post, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Option 1: | |
| Weight: 3.31lb | |
| Size: 7.8'' Width x 7.8'' Depth x 3.9'' Height | |
| Option 2: | |
| Weight: 5.51lb | |
| Size: 11.8'' Width x 11.8'' Depth x 5.9'' Height | |
| Option 3: | |
| Weight: 8.81lb | |
| Size: 15.7'' Width x 15.7'' Depth x 7.9'' Height | |
| Option 4: | |
| Weight: 15.43lb | |
| Size: 19.7'' Width x 19.7'' Depth x 13.8'' Height |





