
White Luxury Glass Feather Chandelier Light
Achieve a classy and superior atmosphere with this amazing glass leaf vintage LED art hanging lamp pendant light chandelier. This masterpiece will be the most noticeable accessory in your home and will leave a great impression on everyone. The multiple layers of the glass structure give this masterpiece an artistic appeal. No matter how dull or simple a space is, installing this masterpiece will completely change the game for you. Its glow and shine and exquisite design just takes you in a different world.
-
Inviting glow: It creates a warm and comfortable light that wont disturb your eyes
-
Solid build: It is made with exquisite workmanship using high quality material
- Wide range application: It is perfect for living room, dining room, kitchen any anywhere else
The hanging chain length is adjustable (19.69")
DETAILS
| Product Name: | Chandelier |
| Style: | Retro, Luxury, American |
| Lamp Color: | White |
| Material: | Iron, Glass |
| Light Source: | E14 |
| Color Temperature: | 3 Color Modes (3000K/4500K/6000K) |
| Wattage: | 35W, 50W, 60W, 75W |
| Lumens: | 3500lm, 5000lm, 6000lm, 7500lm |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 111-240V |
| Illumination Area: | 86 sq ft - 171 sq ft |
| Applicable Scene: | Dining Room, Bar, Living Room, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| 3-Layer, 7-LED: | |
| Power: 35W | |
| Weight: 17.64lb | |
| Size: 15.75" Diameter x 22.44" Height | |
| 4-Layer, 10-LED: | |
| Power: 50W | |
| Weight: 22.05lb | |
| Size: 21.26" Diameter x 26.38" Height | |
| 5-Layer, 12-LED: | |
| Power: 60W | |
| Weight: 30.86lb | |
| Size: 25.59" Diameter x 34.25" Height | |
| 6-Layer, 15-LED: | |
| Power: 75W | |
| Weight: 39.68lb | |
| Size: 31.5" Diameter x 38.19" Height | |
| Hanging Cord (All): Adjustable (19.69") |
Original: $424.99
-70%$424.99
$127.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Achieve a classy and superior atmosphere with this amazing glass leaf vintage LED art hanging lamp pendant light chandelier. This masterpiece will be the most noticeable accessory in your home and will leave a great impression on everyone. The multiple layers of the glass structure give this masterpiece an artistic appeal. No matter how dull or simple a space is, installing this masterpiece will completely change the game for you. Its glow and shine and exquisite design just takes you in a different world.
-
Inviting glow: It creates a warm and comfortable light that wont disturb your eyes
-
Solid build: It is made with exquisite workmanship using high quality material
- Wide range application: It is perfect for living room, dining room, kitchen any anywhere else
The hanging chain length is adjustable (19.69")
DETAILS
| Product Name: | Chandelier |
| Style: | Retro, Luxury, American |
| Lamp Color: | White |
| Material: | Iron, Glass |
| Light Source: | E14 |
| Color Temperature: | 3 Color Modes (3000K/4500K/6000K) |
| Wattage: | 35W, 50W, 60W, 75W |
| Lumens: | 3500lm, 5000lm, 6000lm, 7500lm |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 111-240V |
| Illumination Area: | 86 sq ft - 171 sq ft |
| Applicable Scene: | Dining Room, Bar, Living Room, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| 3-Layer, 7-LED: | |
| Power: 35W | |
| Weight: 17.64lb | |
| Size: 15.75" Diameter x 22.44" Height | |
| 4-Layer, 10-LED: | |
| Power: 50W | |
| Weight: 22.05lb | |
| Size: 21.26" Diameter x 26.38" Height | |
| 5-Layer, 12-LED: | |
| Power: 60W | |
| Weight: 30.86lb | |
| Size: 25.59" Diameter x 34.25" Height | |
| 6-Layer, 15-LED: | |
| Power: 75W | |
| Weight: 39.68lb | |
| Size: 31.5" Diameter x 38.19" Height | |
| Hanging Cord (All): Adjustable (19.69") |







