
Waterproof Vintage Farmhouse Lantern Outdoor LED Porch Wall Lights
Radiate rustic elegance with the Waterproof Vintage Farmhouse Lantern. This outdoor light fixture features:
• Sleek black finish and classic farmhouse silhouette
• Warm white LED lighting (3000K) with high 80+ CRI
• Waterproof IP65 rating to withstand rain, snow, and more
• Energy-efficient 9W or 12W LED bulb options
Elevate the ambiance of your porch, yard, or entryway with the timeless charm of this vintage-inspired lantern. Its durable die-cast aluminum and glass construction ensures long-lasting performance, while the warm white illumination creates a cozy, inviting glow.
DETAILS
| Product Name: | Outdoor Wall Lights |
| Style: | Vintage, Farmhouse |
| Lamp Color: | Black |
| Material: | Die-cast aluminum + Glass |
| Waterproof: | IP65 |
| Color Temperature: | Warm White(3000K) |
| Light Source: | LED E27 |
| Power: | S: 9W , L: 12W |
| Lumens: | 885lm / 1085lm |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage | 110-240V |
| Color Rendering Index: | 80 |
| Working Temperature: | -25 - 65℃ |
| Lamp Life (hours): | 50000 |
| Lighting Area: | 54 sq ft - 108 sq ft |
| Applicable Scene: | Porch, Outside, Yard, Corridor, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| S: | |
| Weight: 5.51lb | |
| Size: 7.09 ''Lengthx7.09 ''Widthx14.96 ''Height | |
| L: | |
| Weight: 6.61lb | |
| Size: 8.86 ''Lengthx8.86 ''Widthx18.9 ''Height |
Original: $226.99
-70%$226.99
$68.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Radiate rustic elegance with the Waterproof Vintage Farmhouse Lantern. This outdoor light fixture features:
• Sleek black finish and classic farmhouse silhouette
• Warm white LED lighting (3000K) with high 80+ CRI
• Waterproof IP65 rating to withstand rain, snow, and more
• Energy-efficient 9W or 12W LED bulb options
Elevate the ambiance of your porch, yard, or entryway with the timeless charm of this vintage-inspired lantern. Its durable die-cast aluminum and glass construction ensures long-lasting performance, while the warm white illumination creates a cozy, inviting glow.
DETAILS
| Product Name: | Outdoor Wall Lights |
| Style: | Vintage, Farmhouse |
| Lamp Color: | Black |
| Material: | Die-cast aluminum + Glass |
| Waterproof: | IP65 |
| Color Temperature: | Warm White(3000K) |
| Light Source: | LED E27 |
| Power: | S: 9W , L: 12W |
| Lumens: | 885lm / 1085lm |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage | 110-240V |
| Color Rendering Index: | 80 |
| Working Temperature: | -25 - 65℃ |
| Lamp Life (hours): | 50000 |
| Lighting Area: | 54 sq ft - 108 sq ft |
| Applicable Scene: | Porch, Outside, Yard, Corridor, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| S: | |
| Weight: 5.51lb | |
| Size: 7.09 ''Lengthx7.09 ''Widthx14.96 ''Height | |
| L: | |
| Weight: 6.61lb | |
| Size: 8.86 ''Lengthx8.86 ''Widthx18.9 ''Height |











