Waterproof IP65 LED Modern Outdoor Wall Lights Spotlight
Illuminate the exterior of your home or any building with these amazing outdoor facade lights. They will bring out the aesthetic qualities and architectural beauty of the structure at night. They give a unique look as if the light is falling like water from a waterfall. Thanks to the perfect angle at which the light is thrown, these small lights can illuminate a very large area. They are a perfect option for you if you want to add a modern sense to the exterior with a unique lighting effect.
-
Intelligent design: They are sturdy and super easy to install, thanks to the bottom fixing bracket design
-
Waterproof: You enjoy these amazing lighting effects without worrying about rain or snow
-
Durable: These tough and durable lights wont lose their performance over time easily
DETAILS
| Product Name: | LED Spotlight Outdoor Wall Lights |
| Style: | Retro, Modern, Nordic |
| Lamp Color: | Gray |
| Material: | Die Cast Aluminum, Tempered Glass |
| Light Source: | LED |
| Light Color: | White Light, Golden Yellow Light, Warm White Light |
| Watts: | 20W / 30W / 50W / 80W |
| Voltage: | 110-220V |
| Power Supply: | Hardwired |
| Waterproof: | IP65 |
| Lighting Distance: | Recommend Lighting 1-100 Meters |
| Craft: | Polishing, Grinding |
| Applicable Scene: | Outdoor,Hotel, Building, Exterior, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: 2.20lb | |
| Size: 5.9'' Width x 4.4'' Depth x 3.5'' Height |
Original: $176.99
-70%$176.99
$53.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Illuminate the exterior of your home or any building with these amazing outdoor facade lights. They will bring out the aesthetic qualities and architectural beauty of the structure at night. They give a unique look as if the light is falling like water from a waterfall. Thanks to the perfect angle at which the light is thrown, these small lights can illuminate a very large area. They are a perfect option for you if you want to add a modern sense to the exterior with a unique lighting effect.
-
Intelligent design: They are sturdy and super easy to install, thanks to the bottom fixing bracket design
-
Waterproof: You enjoy these amazing lighting effects without worrying about rain or snow
-
Durable: These tough and durable lights wont lose their performance over time easily
DETAILS
| Product Name: | LED Spotlight Outdoor Wall Lights |
| Style: | Retro, Modern, Nordic |
| Lamp Color: | Gray |
| Material: | Die Cast Aluminum, Tempered Glass |
| Light Source: | LED |
| Light Color: | White Light, Golden Yellow Light, Warm White Light |
| Watts: | 20W / 30W / 50W / 80W |
| Voltage: | 110-220V |
| Power Supply: | Hardwired |
| Waterproof: | IP65 |
| Lighting Distance: | Recommend Lighting 1-100 Meters |
| Craft: | Polishing, Grinding |
| Applicable Scene: | Outdoor,Hotel, Building, Exterior, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: 2.20lb | |
| Size: 5.9'' Width x 4.4'' Depth x 3.5'' Height |

















