
Waterproof Modern Minimalist Bell LED Outdoor Wall Sconces
Bring modern style and lasting illumination to your outdoor living spaces with the Modern Waterproof Minimalist Bell LED Outdoor Wall Sconces Lighting.
- Sleek black or gold finish in a minimalist bell shape
- Durable metal and acrylic construction
- High-efficiency LED bulbs with 50,000-hour lifespan
- IP54 waterproof rating for all-weather use
- Illuminates up to 108 sq ft with warm 3000K color
These versatile wall sconces are the perfect addition to your porch, patio, or entryway. Their modern, minimalist design complements a variety of architectural styles, from contemporary to farmhouse. The long-lasting, energy-efficient LEDs provide ample, warm lighting to create a welcoming ambiance, while the waterproof construction ensures they'll withstand the elements season after season.
DETAILS
| Product Name: | Outdoor Wall Sconces |
| Style: | Modern, Minimalist |
| Lamp Color: | Gray Black, Gold |
| Lamp Shape: | Bell |
| Material: | Metal + Acrylic |
| Light Source: | LED |
| Color Temperature: | Warm White (3000K) |
| Waterproof: | IP54 |
| Power Supply: | Hardwired |
| Lighting Efficiency(lm/w): | 120 |
| Luminous flux (lm): | 1024 |
| Color Rendering Index: | (Ra)>80 |
| Beam angle: | 45° |
| Lamp Life (hours): | 50000 |
| Working Temperature: | -15 - 55℃ |
| Power: | 6-10W |
| Voltage: | 110-220V |
| Illumination Area: | 54 sq ft - 108 sq ft |
| Applicable Scene: | Hallway, Front Door, Porch, Courtyard, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Power: 6-10W | |
| Weight: 3.31lb | |
|
Size: 9.84 " Lengthx9.84''Widthx9.53 ''Height 12.68 " Lengthx9.84''Widthx10.83 ''Height 17.80 " Lengthx9.84''Widthx15.94 ''Height |
Original: $209.99
-70%$209.99
$63.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring modern style and lasting illumination to your outdoor living spaces with the Modern Waterproof Minimalist Bell LED Outdoor Wall Sconces Lighting.
- Sleek black or gold finish in a minimalist bell shape
- Durable metal and acrylic construction
- High-efficiency LED bulbs with 50,000-hour lifespan
- IP54 waterproof rating for all-weather use
- Illuminates up to 108 sq ft with warm 3000K color
These versatile wall sconces are the perfect addition to your porch, patio, or entryway. Their modern, minimalist design complements a variety of architectural styles, from contemporary to farmhouse. The long-lasting, energy-efficient LEDs provide ample, warm lighting to create a welcoming ambiance, while the waterproof construction ensures they'll withstand the elements season after season.
DETAILS
| Product Name: | Outdoor Wall Sconces |
| Style: | Modern, Minimalist |
| Lamp Color: | Gray Black, Gold |
| Lamp Shape: | Bell |
| Material: | Metal + Acrylic |
| Light Source: | LED |
| Color Temperature: | Warm White (3000K) |
| Waterproof: | IP54 |
| Power Supply: | Hardwired |
| Lighting Efficiency(lm/w): | 120 |
| Luminous flux (lm): | 1024 |
| Color Rendering Index: | (Ra)>80 |
| Beam angle: | 45° |
| Lamp Life (hours): | 50000 |
| Working Temperature: | -15 - 55℃ |
| Power: | 6-10W |
| Voltage: | 110-220V |
| Illumination Area: | 54 sq ft - 108 sq ft |
| Applicable Scene: | Hallway, Front Door, Porch, Courtyard, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Power: 6-10W | |
| Weight: 3.31lb | |
|
Size: 9.84 " Lengthx9.84''Widthx9.53 ''Height 12.68 " Lengthx9.84''Widthx10.83 ''Height 17.80 " Lengthx9.84''Widthx15.94 ''Height |









