Rectangular Metal LED Light Waterproof Black Modern Outdoor Wall Lights
This rectangular bar light will surely become your favorite. It features a beautiful marble imitation lampshade that generates a soft, warm, and relaxing light. It creates a glowy ambiance that invites you to feel more connected with your space. Its high-quality lampshade with not deform easily, and will keep providing bright and neutral light for several years. It is perfect for any occasion. You can install it in your hall, balcony, terrace, garden, and other places. It will look equally appealing everywhere.
-
Waterproof feature: Feel free to use them without worrying about harsh conditions
-
Value for money: The strong and durable light won't fade or lose its functionality easily
-
Versatile: It is perfect for both, indoor and outdoor applications
DETAILS
| Product Name: | Outdoor Wall Lights |
| Style: | Retro, Modern |
| Lamp Color: | Black |
| Material: | Stainless Steel, Imitation Marble |
| Light Source: | LED |
| Power: | 12W, 18W, 24W |
| Color Temperature: | Warm White (3000K) |
| Waterproof: | IP65 |
| Voltage: | 110-220V |
| Applicable Scene: | Outdoor, Villa, Gate, Hotel, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| 18'': | |
| Weight: 4.41lb | |
| Size: 6'' Width x 3'' Depth x 18'' Height | |
| 24'': | |
| Weight: 5.51lb | |
| Size: 6'' Width x 3'' Depth x 24'' Height | |
| 31'': | |
| Weight: 7.71lb | |
| Size: 6'' Width x 3'' Depth x 31'' Height |
Original: $206.99
-70%$206.99
$62.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This rectangular bar light will surely become your favorite. It features a beautiful marble imitation lampshade that generates a soft, warm, and relaxing light. It creates a glowy ambiance that invites you to feel more connected with your space. Its high-quality lampshade with not deform easily, and will keep providing bright and neutral light for several years. It is perfect for any occasion. You can install it in your hall, balcony, terrace, garden, and other places. It will look equally appealing everywhere.
-
Waterproof feature: Feel free to use them without worrying about harsh conditions
-
Value for money: The strong and durable light won't fade or lose its functionality easily
-
Versatile: It is perfect for both, indoor and outdoor applications
DETAILS
| Product Name: | Outdoor Wall Lights |
| Style: | Retro, Modern |
| Lamp Color: | Black |
| Material: | Stainless Steel, Imitation Marble |
| Light Source: | LED |
| Power: | 12W, 18W, 24W |
| Color Temperature: | Warm White (3000K) |
| Waterproof: | IP65 |
| Voltage: | 110-220V |
| Applicable Scene: | Outdoor, Villa, Gate, Hotel, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| 18'': | |
| Weight: 4.41lb | |
| Size: 6'' Width x 3'' Depth x 18'' Height | |
| 24'': | |
| Weight: 5.51lb | |
| Size: 6'' Width x 3'' Depth x 24'' Height | |
| 31'': | |
| Weight: 7.71lb | |
| Size: 6'' Width x 3'' Depth x 31'' Height |











