
Solar Waterproof Outdoor LED Strip Porch Light Exterior Wall Lights
Effortlessly illuminate your outdoor living spaces with the Solar Waterproof Outdoor LED Strip Porch Light.
- Solar-powered with automatic dusk-to-dawn operation
- Waterproof IP65 rating for all-weather durability
- Adjustable color temperature from 3000K to 6000K
- Long-lasting LED lifespan of up to 50,000 hours
This modern, minimalist wall light instantly upgrades the look and functionality of your porch, patio, or garden. Crafted from durable aluminum and acrylic, it features a sleek and contemporary design that complements a variety of home styles.
DETAILS
| Product Name: | Outdoor Wall Lights |
| Style: | Modern, Minimalist |
| Lamp Color: | Black, White |
| Material: | Aluminum + Acrylic |
| Color Temperature: | Warm White(3000K), Neutral White(4500K), Cool White(6000K) |
| Waterproof: | IP65 |
| Light Source: | LED |
| Power Supply: | Solar |
| Power: | 15W |
| Lighting Efficiency: | 120 (lm/W) |
| Lumen: | 1800lm |
| Voltage | 5V |
| Color Rendering Index: | 80 |
| Working Temperature: | -25 - 65℃ |
| Lamp Life (hours): | 50000 |
| Lighting Area: | 54 sq ft - 171 sq ft |
| Applicable Scene: | Porch, Garden, Yard, Patio, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| 11.81 ''L: | |
| Power: 15W | |
| Weight: 3.31lb | |
| Size: 11.81 ''Lengthx3.15 ''Widthx1.77 ''Height | |
| 23.62 ''L: | |
| Power: 15W | |
| Weight: 5.51lb | |
| Size: 23.62 ''Lengthx3.15 ''Widthx1.77 ''Height | |
| 31.5 ''L: | |
| Power: 15W | |
| Weight: 7.72lb | |
| Size: 31.5 ''Lengthx3.15 ''Widthx1.77 ''Height | |
| 39.37 ''L: | |
| Power: 15W | |
| Weight: 7.72lb | |
| Size: 39.37 ''Lengthx3.15 ''Widthx1.77 ''Height | |
| 47.24 ''L: | |
| Power: 15W | |
| Weight: 8.82lb | |
| Size: 47.24 ''Lengthx3.15 ''Widthx1.77 ''Height | |
| 59.06 ''L: | |
| Power: 15W | |
| Weight: 9.92lb | |
| Size: 59.06 ''Lengthx3.15 ''Widthx1.77 ''Height | |
| 78.74 ''L: | |
| Power: 15W | |
| Weight: 12.13lb | |
| Size: 78.74 ''Lengthx3.15 ''Widthx1.77 ''Height | |
| 94.49 ''L: | |
| Power: 15W | |
| Weight: 15.43lb | |
| Size: 94.49 ''Lengthx3.15 ''Widthx1.77 ''Height |
Original: $149.99
-70%$149.99
$45.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Effortlessly illuminate your outdoor living spaces with the Solar Waterproof Outdoor LED Strip Porch Light.
- Solar-powered with automatic dusk-to-dawn operation
- Waterproof IP65 rating for all-weather durability
- Adjustable color temperature from 3000K to 6000K
- Long-lasting LED lifespan of up to 50,000 hours
This modern, minimalist wall light instantly upgrades the look and functionality of your porch, patio, or garden. Crafted from durable aluminum and acrylic, it features a sleek and contemporary design that complements a variety of home styles.
DETAILS
| Product Name: | Outdoor Wall Lights |
| Style: | Modern, Minimalist |
| Lamp Color: | Black, White |
| Material: | Aluminum + Acrylic |
| Color Temperature: | Warm White(3000K), Neutral White(4500K), Cool White(6000K) |
| Waterproof: | IP65 |
| Light Source: | LED |
| Power Supply: | Solar |
| Power: | 15W |
| Lighting Efficiency: | 120 (lm/W) |
| Lumen: | 1800lm |
| Voltage | 5V |
| Color Rendering Index: | 80 |
| Working Temperature: | -25 - 65℃ |
| Lamp Life (hours): | 50000 |
| Lighting Area: | 54 sq ft - 171 sq ft |
| Applicable Scene: | Porch, Garden, Yard, Patio, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| 11.81 ''L: | |
| Power: 15W | |
| Weight: 3.31lb | |
| Size: 11.81 ''Lengthx3.15 ''Widthx1.77 ''Height | |
| 23.62 ''L: | |
| Power: 15W | |
| Weight: 5.51lb | |
| Size: 23.62 ''Lengthx3.15 ''Widthx1.77 ''Height | |
| 31.5 ''L: | |
| Power: 15W | |
| Weight: 7.72lb | |
| Size: 31.5 ''Lengthx3.15 ''Widthx1.77 ''Height | |
| 39.37 ''L: | |
| Power: 15W | |
| Weight: 7.72lb | |
| Size: 39.37 ''Lengthx3.15 ''Widthx1.77 ''Height | |
| 47.24 ''L: | |
| Power: 15W | |
| Weight: 8.82lb | |
| Size: 47.24 ''Lengthx3.15 ''Widthx1.77 ''Height | |
| 59.06 ''L: | |
| Power: 15W | |
| Weight: 9.92lb | |
| Size: 59.06 ''Lengthx3.15 ''Widthx1.77 ''Height | |
| 78.74 ''L: | |
| Power: 15W | |
| Weight: 12.13lb | |
| Size: 78.74 ''Lengthx3.15 ''Widthx1.77 ''Height | |
| 94.49 ''L: | |
| Power: 15W | |
| Weight: 15.43lb | |
| Size: 94.49 ''Lengthx3.15 ''Widthx1.77 ''Height |















