
Minimalist Dimmable Pendant Light LED Long Linear Light
ON/OFF
Remote
Dimmable
Solve your lighting problems with this amazing long-strip linear bar chandelier ceiling hanging pendant light lamp. It is a perfect option for illuminating the kitchen island or dining room with a bright and on-point light. The minimalist design allows you to light up the space without overdoing it or making the decor look overbearing. Moreover, it will serve you for a long time because it is made with durable corrosion-resistant, and is not easy to deform material.
- Ideal size: The light is long enough to illuminate any kitchen island but doesn't look overbearing
- Anti-glare property: The comfortable light won't disturb your eyes and give you a unique experience
- Adjustable design: Gives you the freedom to customize the ambiance according to the occasion
DETAILS
| Product Name: | Chandelier |
| Style: | Modern, Minimalist, European |
| Lamp Color: | Black, White |
| Material: | Aluminum, Acrylic |
| Color Temperature: | Stepless dimming (2700K-6000K) |
| Light Source: | LED |
| Power: | 36W / 44W |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 111-240V |
| Illumination Area: | 65 sq ft - 215sq ft |
| Features: | NO VIDEO FLASH, High Brightness, Eye protection |
| Applicable Scene: | Dining Room, Bar, Living Room, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| 31.5 '' : | |
| Power: 36W | |
| Weight: 4.41lb | |
| Size: 31.5" Length x 1.77" Width x 1.77" Height | |
| 39.37 '' : | |
| Power: 36W | |
| Weight: 5.51lb | |
| Size: 39.37" Length x 1.77" Width x 1.77" Height | |
| 47.24 '' : | |
| Power: 44W | |
| Weight: 6.61lb | |
| Size: 47.24" Length x 1.77" Width x 1.77" Height | |
| 59.06 '' : | |
| Power: 60W | |
| Weight: 7.28lb | |
| Size: 59.06 ''Lengthx1.77 ''Widthx1.77 ''Height | |
| 70.87 '' : | |
| Power: 72W | |
| Weight: 7.72lb | |
| Size: 70.87 ''Lengthx1.77 ''Widthx1.77 ''Height | |
| 78.74 '' : | |
| Power: 84W | |
| Weight: 8.82lb | |
| Size: 78.74 ''Lengthx1.77 ''Widthx1.77 ''Height | |
| Hanging Cord (All): Adjustable (59") |
Original: $163.99
-70%$163.99
$49.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
ON/OFF
Remote
Dimmable
Solve your lighting problems with this amazing long-strip linear bar chandelier ceiling hanging pendant light lamp. It is a perfect option for illuminating the kitchen island or dining room with a bright and on-point light. The minimalist design allows you to light up the space without overdoing it or making the decor look overbearing. Moreover, it will serve you for a long time because it is made with durable corrosion-resistant, and is not easy to deform material.
- Ideal size: The light is long enough to illuminate any kitchen island but doesn't look overbearing
- Anti-glare property: The comfortable light won't disturb your eyes and give you a unique experience
- Adjustable design: Gives you the freedom to customize the ambiance according to the occasion
DETAILS
| Product Name: | Chandelier |
| Style: | Modern, Minimalist, European |
| Lamp Color: | Black, White |
| Material: | Aluminum, Acrylic |
| Color Temperature: | Stepless dimming (2700K-6000K) |
| Light Source: | LED |
| Power: | 36W / 44W |
| Power Supply: | Hardwired |
| Voltage: | 111-240V |
| Illumination Area: | 65 sq ft - 215sq ft |
| Features: | NO VIDEO FLASH, High Brightness, Eye protection |
| Applicable Scene: | Dining Room, Bar, Living Room, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| 31.5 '' : | |
| Power: 36W | |
| Weight: 4.41lb | |
| Size: 31.5" Length x 1.77" Width x 1.77" Height | |
| 39.37 '' : | |
| Power: 36W | |
| Weight: 5.51lb | |
| Size: 39.37" Length x 1.77" Width x 1.77" Height | |
| 47.24 '' : | |
| Power: 44W | |
| Weight: 6.61lb | |
| Size: 47.24" Length x 1.77" Width x 1.77" Height | |
| 59.06 '' : | |
| Power: 60W | |
| Weight: 7.28lb | |
| Size: 59.06 ''Lengthx1.77 ''Widthx1.77 ''Height | |
| 70.87 '' : | |
| Power: 72W | |
| Weight: 7.72lb | |
| Size: 70.87 ''Lengthx1.77 ''Widthx1.77 ''Height | |
| 78.74 '' : | |
| Power: 84W | |
| Weight: 8.82lb | |
| Size: 78.74 ''Lengthx1.77 ''Widthx1.77 ''Height | |
| Hanging Cord (All): Adjustable (59") |







