
Waterproof Up and Down Lights LED Modern Outdoor Wall Sconce
Make sure your exterior decor never looks outdated by installing modern and futuristic decor items like this amazing modern LED outdoor wall sconce lantern lamp. The way it throws the light up and down creates a beautiful effect. It does not look like a small decor accessory is installed on the wall, rather it feels as if the whole wall is decorated. So this wall sconce can be a perfect option for you if want to decorate a large area, just install a few of these lights, and the whole outdoor space will look illuminated.
-
Precision: Premium die-cast aluminum and glass are combined to create this masterpiece
-
Wide range application: It is perfect for every occasion, villa, garden, park, and courtyard
-
IP54 waterproof:You can feel free to use it during rainy days or harsh weather
DETAILS
| Lamp Color: | White, Black |
| Material: | Die-cast Aluminum, Glass |
| Color Temperature: | Warm White (3000K) |
| Light Source: | LED |
| Waterproof: | IP54 |
| Voltage: | 85-265V |
| Power Supply: | Hardwired |
| Color Rendering Index: | RA0 |
| Applicable Space: | 32 sq ft - 54 sq ft |
| Applicable Scene: | Villa, Park, Courtyard |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| 4-Light: | |
| Weight: 0.66lb | |
| Size: 3.5'' Width x 3.7'' Height | |
| 6-Light: | |
| Weight: 1.10lb | |
| Size: 5.8'' Width x 3.5'' Height | |
| 8-Light: | |
| Weight: 1.54lb | |
| Size: 7.8'' Width x 3.5'' Height |
Original: $49.59
-70%$49.59
$14.88Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Make sure your exterior decor never looks outdated by installing modern and futuristic decor items like this amazing modern LED outdoor wall sconce lantern lamp. The way it throws the light up and down creates a beautiful effect. It does not look like a small decor accessory is installed on the wall, rather it feels as if the whole wall is decorated. So this wall sconce can be a perfect option for you if want to decorate a large area, just install a few of these lights, and the whole outdoor space will look illuminated.
-
Precision: Premium die-cast aluminum and glass are combined to create this masterpiece
-
Wide range application: It is perfect for every occasion, villa, garden, park, and courtyard
-
IP54 waterproof:You can feel free to use it during rainy days or harsh weather
DETAILS
| Lamp Color: | White, Black |
| Material: | Die-cast Aluminum, Glass |
| Color Temperature: | Warm White (3000K) |
| Light Source: | LED |
| Waterproof: | IP54 |
| Voltage: | 85-265V |
| Power Supply: | Hardwired |
| Color Rendering Index: | RA0 |
| Applicable Space: | 32 sq ft - 54 sq ft |
| Applicable Scene: | Villa, Park, Courtyard |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| 4-Light: | |
| Weight: 0.66lb | |
| Size: 3.5'' Width x 3.7'' Height | |
| 6-Light: | |
| Weight: 1.10lb | |
| Size: 5.8'' Width x 3.5'' Height | |
| 8-Light: | |
| Weight: 1.54lb | |
| Size: 7.8'' Width x 3.5'' Height |















