
Solar Waterproof Outdoor Recessed LED Linear Light DIY
Tips:
1. When the light strip needs to be cropped, it can be cropped at the mark of the blank line.
2. We can cut it into any size according to your requirements. If you need customization, please contact us by email.
How to choose a solar panel?
0 - 33 ft: Applicable to 8-inch solar panels
16.85 - 67 ft: Need to use 32-inch solar panels to achieve the best lighting effect.
Elevate your outdoor space with the Solar Waterproof Outdoor Recessed LED Linear Light - a game-changing DIY lighting solution that's as practical as it is beautiful.
- Customize the length to fit your needs
- Waterproof, weatherproof, and built to last
- 33ft of super bright LED lighting
- Solar-powered for energy efficiency
- Remote control for easy adjustments
This ingenious lighting system harnesses the power of the sun to provide 12-16 hours of illumination per charge. With 800 high-quality LED beads, it casts a warm, inviting glow that transforms any garden, patio, or yard. And with an IP65 waterproof rating, you can install it with confidence, knowing it will withstand the elements.
DETAILS
| Product Name: | LED Recessed Lights |
| Style: | Industrial |
| Color Temperature: | Yellow Light(2000K), Warm White (3000K), Cool White(6000K) |
| Light Source: | LED 2835 |
| Waterproof: | IP65 |
| Power: | 10W |
| Color Rendering Index: | 80 |
| Number of LED Beads: | 800pcs/33ft |
| Voltage: | 5V |
| Lighting Time: | 12-16 Hours |
| Power Supply: | Solar |
| Battery Capacity: | 3.7V/6000mAH |
| Applicable Scene: | Garden, Outside, Yard, Patio, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: 11.02lb | |
| Length: 0.41 ''Widthx0.18 ''Height |
Original: $169.99
-70%$169.99
$51.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tips:
1. When the light strip needs to be cropped, it can be cropped at the mark of the blank line.
2. We can cut it into any size according to your requirements. If you need customization, please contact us by email.
How to choose a solar panel?
0 - 33 ft: Applicable to 8-inch solar panels
16.85 - 67 ft: Need to use 32-inch solar panels to achieve the best lighting effect.
Elevate your outdoor space with the Solar Waterproof Outdoor Recessed LED Linear Light - a game-changing DIY lighting solution that's as practical as it is beautiful.
- Customize the length to fit your needs
- Waterproof, weatherproof, and built to last
- 33ft of super bright LED lighting
- Solar-powered for energy efficiency
- Remote control for easy adjustments
This ingenious lighting system harnesses the power of the sun to provide 12-16 hours of illumination per charge. With 800 high-quality LED beads, it casts a warm, inviting glow that transforms any garden, patio, or yard. And with an IP65 waterproof rating, you can install it with confidence, knowing it will withstand the elements.
DETAILS
| Product Name: | LED Recessed Lights |
| Style: | Industrial |
| Color Temperature: | Yellow Light(2000K), Warm White (3000K), Cool White(6000K) |
| Light Source: | LED 2835 |
| Waterproof: | IP65 |
| Power: | 10W |
| Color Rendering Index: | 80 |
| Number of LED Beads: | 800pcs/33ft |
| Voltage: | 5V |
| Lighting Time: | 12-16 Hours |
| Power Supply: | Solar |
| Battery Capacity: | 3.7V/6000mAH |
| Applicable Scene: | Garden, Outside, Yard, Patio, Other |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Weight: 11.02lb | |
| Length: 0.41 ''Widthx0.18 ''Height |







